27th Annual Zuni Festival of Arts & Culture

Zuni

Join the Museum for a fun-filled celebration of Zuni art and culture. Purchase traditional and contemporary art, enjoy engaging lectures and documentaries, and delight in musical and dance performances by the Zuni Olla Maidens, Cellicion Zuni Dancers, and reggae band I*Conscious.

In partnership with the A:shiwi A:wan Museum and Heritage Center.

Member Preview: Friday, May 26, 2017, 6-8 pm
Festival: Saturday & Sunday, May 27 & 28, 2017, 9 am-5 pm

Weekend Pass: $18 adult, $12 youth/student/American Indian
Daily Admission: $12 adult; $8 youth (10-17), student (with ID), & American Indian (with tribal card)
Free for Museum members & children under 10

Food Vendors: Arizona Roasting Company & Good Times Rolling

Mainstage Schedule (subject to change)

Saturday, May 27
9 am: Opening Ceremony with Fernando Cellicion
10 am:
Cellicion Zuni Dancers
11:15 am: Zuni Olla Maidens
12:30 pm: I*Conscious
1:45 pm: Zuni Olla Maidens
3 pm: Cellicion Zuni Dancers

Sunday, May 28
10 am: Zuni Olla Maidens
11:15 am: Cellicion Zuni Dancers
12:30 pm: I*Consious
1:45 pm: Zuni Olla Maidens
3 pm: Cellicion Zuni Dancers
4:30 pm: Closing Ceremony with Fernando Cellicion

 

Heritage Insights Lecture Series
Supported by the Arizona Humanities

10:30 am: Emergence & Migration
Journey with the A:shiwi (Zuni) from the Grand Canyon to “the middle place.”

11:45 am: Zuni Ancestral Foods-Ali'kwi:we (Saturday only)
Learn more about the process of making parched corn. Tasting to follow.

11:45 am: Zuni Ancestral Foods-Ko'la Ma'chabe (Sunday only)
Learn more about the process of making chili pudding. Tasting to follow.

1 pm: A Zuni Artist Looks at Frank Hamilton Cushing
A discussion of political cartoons by Zuni artist Phil Hughte in response to Anglo perceptions of Zuni culture.

2:15 pm: The Zuni
A cultural interpretation of 35 mm film shorts produced in 1923 by Owen Catell.

3:30 pm: Stick Racers, an Olympian & Cross Country Champions
A history of running at Zuni Pueblo including messaging, stick races, and one Zuni's experience at the 1920 Olympics.

Participating Artists

Babbitt Gallery
Christopher Edaakie (Fine Art)
Dee Edaakie (Fetish Carving)
Duran Gasper (Jewelry)
Brion A. Hattie, Jr. (Fine Art)
Carlos Laate (Jewelry/Pottery)
Lawrence Laate (Jewelry)
Marchelle Laate (Jewelry)
Christie Latone (Jewelry)
Matthew Neha (Fine Art)
Agnes Peynetsa (Pottery)
Anderson Jamie Peynetsa (Pottery)
Jovannah Poblano (Jewelry/Carving)
Eldred Quam Fetish (Carving)
Lynn Quam Fetish (Carving)
Marilyn Quam Fetish (Carving)
Charlotte Seoutewa (Jewelry)
Eldrick Seoutewa (Jewelry)
Roxanne Seoutewa (Jewelry/Pottery)
Margia Simplicio (Beadwork)
Gaylon Westika (Pottery)
Jimmy Yawakia (Fetish Carving)
Geology Gallery 
Aric Chopito (Weaving)
Phyllis Coonsis (Jewelry)
Timothy D. Edaakie (Pottery/Jewelry)
Yolanda Laate (Jewelry)
Pamela Lasiloo (Jewelry)
Richard Lateyice (Pottery)
Cameron Nastacio (Fetish Carving)
Elroy Natachu, Jr. (Fine Art)
Kandis Quam (Fine Art)
Noreen Simplicio (Jewelry/Pottery)
Lena P. Tsethlikia (Jewelry)
Jaime Major Golightly Courtyard
*Keith Edaakie (Fine Art)
*Patty Edaakie (Jewelry)
*Raylan Edaakie (Jewelry)
Keli’i Kaleihua Eli (Fetish Carving)
Anthony Gchachu (Fine Art)
Darla Lonasee (Pottery)
Patricia Lonasee (Jewelry) 
Reynold Lunasee (Fetish Carving)
Andrew Quam (Festish Carving)
*Mallery Quetawki (Fine Art)
*Lorandina Sheche (Fetish Carving)